WhatsApp
Telefon

Kiralık Hyundai Accent Blue Sizleri Bekliyor.

kiralık Hyundai Accent Blue
Hyundai Accent Blue
  • Dizel
  • Manuel
  • Dijital
  • lt

Fiyat Listesi

Whatsapp Kirala Mobil Kirala


ARAÇ HAKKINDA

Türkiye’ye ilk geldiği yıllarda pek beğenilmeyen ve oldukça düşük fiyatlara otomobillerini satmaya çalışan Hyundai, fiyat politikasını geçen bunca yıla rağmen değiştirmedi ama günümüzde otomobillerinin beğenilmediğini söylemek bir hayli güç. Düşük fiyat ile yüksek performansı birleştirmesi sadece ülkemizde değil, Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere birçok bölgede Güney Koreli markayı satış rakamlarında yukarılara taşıdı. Markanın en güçlü temsilcilerinden olan Accent Blue’nun 2017 modelini senin için inceledik.

Tasarım
Hyundai’nin geçmişte çok beğenilmediğinden bahsettik. Bunun en önemli nedeni araçlarının fazla Uzak Doğulu olmasıydı. Avrupa ve Kuzey Amerika kökenli şirketlerin araçlarına alışkın olan Türkiye’de, Hyundai tasarımları pek beğenilmiyordu. Ancak hızlı öğrendiklerini bir kere daha kanıtlayan Koreliler, oldukça özel tasarımlar ile dünyanın dört bir yanında satışlarını arttırmayı başardılar. Hyundai Accent Blue 2017, sert görünümüyle öne çıkıyor. Accent, önden sinirli bir insan yüzünü andıran çizgilere sahip. Kaputtan ön cama doğru çift çizgi ilerliyor ve farların üzerinde kaş gibi duruyor. Otomobilde önden arkaya doğru yükselen bel çizgisi, kaslı görünümü destekliyor. Otomobilin yandan görünümünde bel çizgisi kadar alt taraftaki girinti de dikkat çekiyor ve otomobile kattığı derinlik hissiyle Hyundai’nin çizmeye çalıştığı sert çocuk imajını destekliyor.

hyundai-accent-inceleme

Kaynak

Türkiye’de yıllardır beyaz renkli otomobiller daha fazla satıyor. Hyundai, beyaz haricinde yıldız gri, kadife gri, siyah, manyetik kırmızı ve gökyüzü mavisi renklerini senin için sunuyor. Kısa bir sedan olmanın avantajını arkadan görünümde kullanan Accent Blue’nun, arka camı ile bagaj kapağı birbirine oldukça yakın. Bagaj kapağının hemen arkası tarafında, otomobilin orta çizgisine doğru yükselecek şekilde dizayn edilmiş spoiler bulunuyor ve Hyundai logosu tam orta hizaya konumlanıyor.

accent-hyundai-tasarim

Kaynak

2017 model Accent Blue, geniş iç hacmi ile seni karşılayacak. 5 yetişkinin rahatlıkla sığabiliyor ve arka koltuğunda bulunan çocuk koltuğu bağlantısı (ISOFIX) ile tam bir aile arabası olduğunu kanıtlıyor. Döşeme renkleri konusunda rakiplerinin bir tık altında kalan Accent Blue’da bej, siyah ve gri renkleri arasında seçim yapman gerekiyor. Otomobilin konsolunda seni geniş bir multimedia ekranı bekliyor. Standart donanım olarak sunulan müzik sistemini direksiyondan da kumanda edebiliyorsun. Otomobilin içerisinde neredeyse her yerde düğme bulunuyor ve giriş seviyesi de dahil olmak üzere AUX, USB gibi protokoller ile müzik sistemine bağlanabiliyorsun. Otomobilin adeta düğme fışkıran ön konsolu nedeniyle ilk bindiğin an, kendini uzay üssünde gibi hissedeceksin. Hemen gözün korkmasın. Çünkü Hyundai duyulara hitap eden bir tuş dizilimi tercih ediyor. Yani aradığın her şey tam olarak olması gereken yerde seni bekliyor.

Donanım
hyundai-accent-donanim

Kaynak

2017 model Hyundai Accent Blue, “Mode”, “Mode Plus” ve “Prime” donanım seçenekleri ile sunuluyor. B segmentinde çok sık karşılaşılmayan otomatik özel kilit sistemine sahip olan aracın, dört farklı kapısını ayrı ayrı kilitleyebiliyorsun. Yol bilgisayarı ise standart olarak sunuluyor. Yine segmentindeki diğer otomobillerin en üst seviye donanım ile gelen güneş gözlüğü kabı, direksiyondan kumanda gibi özellikler Accent Blue’da standart özellik olarak sunuluyor. Multimedia ekranı kadar yüksek çözünürlüğe sahip olmasa bile, yol bilgisayarı oldukça düzgün çalışıyor.

hyundai-accent-blue

Kaynak

Mode ve Mode Plus donanımları arasında ufak tefek farklar bulunuyor. Koreli üreticilerde sıklıkla gördüğün zengin standart donanım, Accent 2017’de de karşına çıkacak. Prime donanım seviyesinde ise otomatik klima, ön koltuk arkası cep ve otomatik yanan farlar gibi birçok ekstra donanım bulunuyor. 2017 model Hyundai Accent Blue’da karşına çıkacak donanımlardan bazıları şöyle;


4 kişi seyahat ederken rahat bir şekilde seyahat edebilmesi için ön ve arka tarafta kol dayaması bulunuyor. Araçta 5 kişi bulunulması durumunda arkadaki kol dayaması kapanabiliyor.

Alçalıp yükselebilen sürücü koltuğu ve direksiyon bulunuyor.

Araç durmadığı sürece kapıların açılmasını engelleyen merkezi kilit, Accent Blue’da standart donanım olarak sunuluyor.

Arka koltukta seyahat eden yolcuların rahatlıkla bir şeyleri saklayabilmesi için ön koltuk arkası cep bulunuyor.

Doğru açıyı uzaktan ayarlayabildiğin ve buğu gibi sorunlarla karşılaşmaman için ısıtması bulunan yan aynalar ile Accent Blue, konfordan ödün vermiyor.

465 litre gibi iddialı bir bagaj hacmine sahip olan 2017 model Accent’in, bagaj izolasyonu ve aydınlatması da bulunuyor.
Prime donanım seviyesiyle beraber navigasyon paketine sahip oluyorsun.
Güvenlik
Uzak Doğu kültürlerinin neredeyse tamamında yapılan işin gerçekten iyi olması beklenir hatta bazı kültürlerde yapılan işin ya da üretilen ürünün başarısız olması oldukça onur kırıcıdır. Bu nedenle özellikle Güney Kore ve Japonya menşeli markaların ilk önem verdiği konu güvenliktir. Hyundai, Toyota ya da KIA gibi markalar, otomobillerinin güvenlik testlerinde hep en üst seviyeye oynamasını hedeflemektedir. B sınıfı otomobillerin fiyatlarını düşürebilmek için markalar güvenlikten taviz verebiliyor. Hyundai ise neredeyse tüm güvenlik donanımlarını standart tutuyor.

hyundai-accent-guvenlik

Kaynak

Amerika Birleşik Devletleri, Hyundai için 2000’lerin başından beri en önemli pazarlarından biri haline geldi. Öyle ki ABD’nin en çok satan binek araçları arasında Hyundai marka otomobiller görmek mümkün. Amerika’da satılan hemen hemen her marka gibi Hyundai’nin otomobilleri de IIHS testlerine katılıyor. Hyundai Accent Blue, en son katıldığı IIHS testinde %25 örtüşmeli test haricinde tüm çarpışma simülasyonlarını başarıyla geçmeyi başarıyor. İstersen güvenlik ekipmanlarını biraz daha detaylandıralım. Accent Blue ile gelen güvenlik özellikleri şöyle;


Aracın ile seyrederken fren yaptığın zaman kızaklanmayı engelleyen ABS,

Aracının ani manevralarda savrulmasını engelleyen ESP,

Ön yolcu, sürücü ve perde hava yastıkları,

Aktif gergili emniyet kemeri,

Lastiklerin basıncı düştüğünde uyarı veren Lastik Basınç Uyarı Sistemi,

ESP’ye gerektiğinde yardımcı olan ve direksiyon kontrolü ile frenlemeyi kolaylaştıran Araç Stabilite Yönetim Sistemi,
Fren yaparken senin en büyük yardımcın olan Fren Asistanı bulunuyor.
Garanti

hyundai-accent-garanti-suresi
Kaynak

Uzak Doğulu üreticilerin çok uğraştıklarını ve özene bezene otomobiller ile karşına çıktıklarını yukarıda söyledik ama burada bir eleştiri getirmemiz gerekiyor. Toyota ve Hyundai gibi üreticiler Kuzey Amerika’da, 10 yıl ya da 100.000 kilometreye kadar otomobillerine garanti veriyor ama Türkiye’de 2 yıl ya da 60.000 kilometre sınırı bulunuyor. Hyundai’nin, Türkiye gibi önemli üretim merkezlerinden birinde neden böyle bir yöntem kullandığını bilmiyoruz. Hyundai, Blue Card ile kullanıcıların özel avantajlardan yararlanmalarını sağlıyor. Hyundai’nin araçları genellikle uzun yıllar kullanılabilen dayanıklı araçlar oluyor ama fabrika hatalarından ya da başka kullanıcı kaynaklı olmayan sorunlar ile karşılaşabiliyorsun. Bu sorunların ücretsiz çözülebilmesi içinse “iyi niyet garantisi” uygulamasından yararlanman gerekiyor. Hyundai, aracının tüm bakımlarını yetkili teknik servislerde gerçekleştiren kullanıcılara, garanti süreleri bile dolsa da “iyi niyet garantisi” uygulayabiliyor. Hyundai servisleri ile ilgili diğer kolaylıklar ise şu şekilde;

Telefon ile Hyundai’den servis talep edebiliyorsun. Talepte belirttiğin yerden aracın alınıyor ve istediğin bir noktaya bırakılıyor.

Seyahate gitmeden önce aracını havalimanında teslim edip dönene kadar bakım yapılmasını sağlayabiliyorsun.

Hızlı servis hizmeti ile işlemler bir saat gibi bir sürede gerçekleştirilebiliyor.
Tüm bunlar dışında Hyundai; yol yardımı, kasko ve kredi gibi hizmetlerde sunuyor. TÜVTÜRK muayeneleri ile ilgili endişelerin var ise Hyundai, ön muayene hizmeti ile aracını inceliyor ve eksiklerini bildiriyor.
Teknik Özellikler
2017 model Hyunda Accent Blue, 1.4 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel seçenekleri ile sunuluyor. Uzak Doğu’lu markaların olmazsa olmazı CVT şanzımandır. Hyundai benzinli motor seçeneği ile CVT şanzımanı beraber sunuyor. Manuel ve çift kavramalı otomatik DCT şanzıman dahil edildiğinde 3 farklı seçeneğin oluyor. Hyundai Accent Blue 2017’nin rakiplerinden biraz daha ağır olduğunu söylemeliyiz. Ancak otomobilin aerodinamik yapısı ve gerçekten başarılı süspansiyonları sayesinde konfordan ödün verilmiyor. İstersen motor tiplerine ve güçlerine yakından bakalım.


1.4 MPI 6 ileri manuel: 1368 cc motor hacmine sahip olan seçenek, 100 beygir güç üretiyor ve kilometre başına 136 g/km karbondioksit salınımı bulunuyor.

1.4 MPI CVT: 1368 cc motor hacmine sahip olan seçenek, 100 beygir güç üretiyor ve kilometre başına 149 g/km karbondioksit salınımı bulunuyor.

1.6 CRDi 6 ileri manuel: 1582 cc motor hacmine sahip olan seçenek, 136 beygir güç üretiyor ve kilometre başına 119 g/km karbondioksit salınımı bulunuyor.

1.6 CRDi 7 ileri DCT: 1582 cc motor hacmine sahip olan seçenek, 136 beygir güç üretiyor ve kilometre başına 122 g/km karbondioksit
salınımı bulunuyor.

Accent Blue’nun, 1.4 MPI CVT şanzıman seçeneğinin saatte maksimum hızı 183 kilometredir. Diğer seçenekler ise saatte 190 kilometre hıza ulaşabiliyor. 1.6 CRDi motora sahip 7 ileri otomatik DCT şanzımana sahip olan model, 0’dan 100 kilometre hıza 10 saniyede ulaşıyor ve en çabuk hızlanan seçenek olarak öne çıkıyor.

Yakıt Tüketimi

hyundai-accent-yakit-tuketimi-nasil
Kaynak

Kore kökenli markalar ile rekabet etmek bir hayli zor. Ssang Young, KIA ya da Hyundai’nin en önemli özelliği donanım olarak rakiplerinden çok güçlü araçları neredeyse benzer fiyatlarla piyasaya sunmasıdır. Tüm bu avantajlarına ve benzer motor teknolojilerine rağmen Kore markalarının araçları biraz daha fazla yakıt tüketiyor. Hyundai Acccent Blue modelleri için de bu durumdan bahsetmek mümkün. Hyundai Accent Blue’nun yakıt deposu, rakiplerine göre nispeten küçük ve tam 43 litre kapasitesi var.

1.4 litre MPI benzinli 6 ileri manuel vites: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 7.6 litre benzin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 565 kilometre kat edebiliyorsun.
1.4 litre MPI benzinli CVT şanzıman: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 8.2 litre benzin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 524 kilometre kat edebiliyorsun.

1.6 litre CRDi dizel 6 ileri manuel vites: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 5.5 litre motorin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 781 kilometre kat edebiliyorsun.

1.6 litre CRDi dizel 7 ileri otomatik DCT: Şehir içerisinde 100 kilometreyi 5.7 litre motorin tüketerek kat ediyor. Yani bir depo ile 754 kilometre kat edebiliyorsun.

Hyundai, yakıt tüketimindeki nispeten yüksek değerlerini donanım ve fiyat ile kapatıyor hatta rakiplerinin çok büyük bir kısmının önüne geçmeyi başarıyor.