WhatsApp
Telefon

Konya Rent A Car

Konya Rent A Car

Araç kiralama sigortası kapsamında çarpışma hasarına neden olan sorunları ne sıklıkla ele alsam da, tüketiciler sıkıntılarını paylaşmaya devam ediyor. Geçenlerde bir okuyucu bana e-posta gönderdi:

“Tampondan tampona tam bir tampon bulmakla ilgileniyorum, seyahat ettiğimde 'sayaçtaki anahtarları bırakın' araç kiralama kapsamı. Geçenlerde bir kredi kartıyla tam bir teminat aldığımı düşündüm, ancak arabam küçük bir kedere maruz kaldığında, araba kiralama şirketi araba kiralama dükkanından araba kiralamaktan elde ettiği geliri kaybettiğini belgelemeyi reddetti. küçük bir çukuru tamir et). Sorumluluktan ayrıldım. ”

Araç Kiralama Sigortası: 9 Kötü Gerçek
Bu deneyim nadirdir, ancak benzersiz değildir. Araba kiralama şirketleri çaresizce onların çarpışma hasar feragatnamesini veya CDW'sini (bazen zarar hasar feragatı veya LDW olarak da bilinir) satın almanızı ister ve bunu yapmazsanız en küçük zararları bile ödemeniz için çok uzun sürecektir. İşte bilmeniz gerekenler.

'Anahtarları Düşürmenin ve Unutmanın' Tek Yolu
Bir CDW satın aldığınızda, kiralama şirketi sizi bir araba kiralama hasarı için tahsil etme haklarını - lastik hasarı veya ağır ihmal gibi birkaç istisna dışında - teslim eder. (CDW şartları, araç kiralama şirketine göre değişiklik gösterir, bu yüzden taahhüt etmeden önce bunları dikkatlice okumak isteyeceksiniz.) Ama aksi takdirde, araç ne kadar çarpmış olursa olsun, telsizden inin: Sadece çevirin ve yol. Başka hiçbir yaklaşım - kendi sigortanız, kredi kartınız veya bir üçüncü taraf poliçesi - bu kadar kapsamlı veya elverişli değildir. Tam esneklik ve gönül rahatlığı istiyorsanız, CDW için ödeme yapın.

CDW sigortası gülünç overpriced
Genellikle, bir CDW günde yaklaşık 30 $ 'dan başlar ve daha yüksek olabilir. Bazen baz araba kiralama oranından daha fazla. Kiralama şirketine aktüeryal maliyet (risk deneyimine dayanarak bir hasar havuzuna tahsis edeceği tutar), muhtemelen günde 3 ila 4 dolar arasındadır; Gerisi tutmak için onların. Ajanların bu kadar zorlaması şaşırtıcı değil: Açıkçası, yalnızca araç kiralamadan çok daha karlı.

İLGİLİ: Kiralık Araba Gizli Ücretler (ve Onlardan Kaçının)
Tüm Hasarlar İçin Ön Ödeme Yapacaksınız
Büyük hasar sorumluluğunu kendi sigortanıza, sigortalı bir kredi kartına veya bir üçüncü taraf poliçesine güvenerek sağlayabilirsiniz. Ancak, tüm bu durumlarda, önceden bir hasar tazminatı ödemek zorundasınız, daha sonra da talepte bulunarak olabildiğince geri kazanmalısınız. Bu, hasarlı aracı iade ettiğinizde yüzlerce, hatta binlerce dolarlık bir kredi kartı faturası imzalamak anlamına gelir ve bu parayı geri alıp almayacağınızı bilemezsiniz.

Bu yüzden birçok kiralama şirketi banka kartı veya küçük limitli bir kredi kartıyla kiralama kabul etmemektedir. İlk kira ücretini banka kartıyla ödeyebiliyorsanız, olası bir hasar talebini karşılamak için iade sayacını terk etmeden önce dosyalanacak bir kredi kartı sağlamanız gerekir.

İLGİLİ: Kredi Kartı Yok mu? Banka Kartı ile Araba Kiralama Artık Daha Kolay
'Hasar' Dent'i Tespit Etmekten Daha Fazlası
CDW almazsanız, kiralama şirketleri zararı düzeltmekten daha fazlasını talep edebilirler. Ayrıca şunları talep ederler:

“Kullanılamıyor”, şirkette birçok başka araç olsa bile, araç servis dışıyken kaybedilen potansiyel geliri ifade eder. Ve genellikle günlük perakende zararın tam perakende satış oranında olduğunu anlarlar.
Aracı geri dönüş istasyonuna geri süremezseniz çekme ücretleri.
Kiralama şirketi tarafından elden çıkarıldığında, genellikle iki yıl içinde “azalan değer” veya aracın satış değerinin (zararınız nedeniyle) olası kaybı.
Talep süreci ile ilgili idari ücretler.
CDW olmayan araç kiralama sigortalarının çoğu bu ekstraları kapsayacaktır. Ancak, bazı durumlarda kapsama alanı, kiralama şirketinin işbirliğine bağlıdır - ve okuyucumuzun yukarıda olmadığı gibi gelmeyebilir.

İLGİLİ: 25 Yaş Altı Araba Kiralama Mümkün, Ancak Pahalı
Alternatif 1: Mevcut Sigortanızla Ödeme Yapın
Çoğu durumda, düzenli otomatik sigortanız sigortalı aracınıza çarpma hasarını kapsıyorsa, kısa süreli kiralamalara verilen hasarı da kapsar. Ancak bu kapsam genel olarak ABD ve belki Kanada’da araç kullanımıyla sınırlıdır ve Meksika, Avrupa veya başka hiçbir yerde araç kiralama kapsamına girmez. Bu yüzden, kendi sigortanızı kullanmayı planlamadan önce kapsamını kontrol edin. Kiralama kapsamıyorsa, talepte bulunabilirsiniz. Yine de, genellikle poliçenizin mahsup edilebilir miktarını ödemelisiniz ve talebin sonraki yıllık oranlar üzerinde bir etkisi olabilir.

İLGİLİ: Araba Kiralama Sırları Bilmediğiniz Bahsiniz
Alternatif 2: Kredi Kartı Avantajlarını Kullanın
Bu günlerde, çoğu kredi kartı, kartı korumak için kartı kullanmanız şartıyla, araç kiralamalarında “ücretsiz” çarpışma kapsamı sağlar. Tipik bir kredi kartı avantajları bildirimi aşağıdakileri içerir:

“Kapsanan kiralık aracın fiziksel hasarı ve / veya çalınması. Hasarlı araç tamir edilirken kiralama şirketi tarafından değerlendirilen geçerli kullanım zararı ücretleri, şirketin filo kullanım günlüğünde belirtildiği gibi kullanım için mevcut değildir. Aracı en yakın onarım merkezine götürmek için kapalı bir kayıpla ilgili makul ve geleneksel çekme ücretleri. ”

Bu tipik Visa kartının avantajlarının, azalan değeri veya idari maliyetleri kapsamadığını unutmayın. Bir kaç premium kredi kartı birincil çarpışma kapsamı sunar; Ancak çoğu kartın kapsamı ikincildir, yani kart yalnızca kendi sigortanızdan ilk kurtaramazsınız. Ve yine de kira şirketine ön ödeme yapmak zorundasın, sonra kartı veren kuruluşundan geri ödeme talebinde bulun.

Yukarıdaki paragrafta yer alan bir başka baskı: Bu kart (ve diğerleri) sadece kiralama şirketinin günlüğü tarafından doğrulandığı takdirde kullanım kaybını öder. Bazı kiralama şirketleri, kredi kartlarını verenlerle bu tür günlükleri zamanında sağlamada işbirliği yapmazlar.

İLGİLİ: Seyahat Sigortası Teminatı: 13 Poliçenizin Kapsamayacağı Şeyler
Alternatif 3: Üçüncü Şahıs Araba Kiralama Sigortası
Expedia veya Priceline gibi büyük çevrimiçi seyahat acentelerinden (OTA) bir araç kiralarsanız , ajans normal olarak size günde yaklaşık 10 dolar karşılığında çarpışma teminatı satın alma seçeneği sunar. Bu teminat, Allianz gibi üçüncü şahıs bir sigorta şirketi tarafından sağlanmaktadır . Maliyet, kiralama şirketinin CDW'sinden çok daha düşüktür, ancak kredi kartıyla ilgili olarak, arabaya zarar verirseniz, ön ödeme yapmanız ve daha sonra talep etmeniz gerekir.

Tipik üçüncü taraf çarpışma kapsamı, kredi kartı kapsamı ile aynı olasılıkları içerir, ancak rezervasyonla gruplandırıldığından, başka bir talepte bulunmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca çarpışma kapsamını bağımsız olarak da satın alabilirsiniz: Örneğin Bonzah , teminatı günlük 9 dolardan satıyor.

Genel Sorumluluk Koruması
Yükümlülük koruması olmadan bir arabanın veya çim biçme makinesinin direksiyonuna asla geçmemelisiniz. Ancak bunu bir araba kiralama şirketinden almazsınız: Genellikle ev, ev sahibi veya kiracı sigortası ile gelir ve bir araba kiralamadan çok daha fazlasını kapsar. Ve net değeriniz altı rakamsa, muhtemelen bir milyon doları veya daha fazlasını kapsayan bir “şemsiye” sorumluluk politikasına ihtiyacınız vardır.

Pek çok ülkedeki araç kiralama şirketlerinin kanunen sorumluluk sigortası içermesi zorunludur. ABD'de, zorunlu kapsam gülünç derecede küçük olabilir (genellikle sadece devlet tarafından istenen minimum) - Avrupa'da genellikle daha iyidir. Önemli bir sorumluluk sigortanız yoksa, kiralama şirketinin teklifini satın almayı düşünebilirsiniz. Yine de, en iyi seçeneğiniz, 7/24 güvence altına aldığınızdan emin olmak ve böylece kendi sigorta şirketinizin yüksek ücretli sigortasını unutabilirsiniz.

İLGİLİ: 13 En İyi Araba Kiralama Rezervasyon Sitesi
Belirsizlik İlkesi
Tüm bu paket servislerden gelenler: Alternatif bir çarpışma zararı teminatı kaynağı yoktur - otomatik sigortanız, kredi kartınız veya üçüncü bir taraf - sizi tamamen riskten izole eder. Pek çok gezgin, hiçbir sorunla karşılaşmadan CDW'ye daha düşük maliyetli alternatiflere güveniyor, elbette. Ancak bazen, kendi sigortanız, kredi kartınız veya üçüncü taraf poliçeniz, bir kiralama şirketinin uygulayabileceği olağandışı bir masrafı kapsamaz.

Herhangi bir riski kabul etmek istemiyorsanız, overpriced CDW'yi satın almak isteyebilirsiniz. Çoğu yolcular ve koşullar için, kredi kartı veya üçüncü tarafların kapsamı yeterlidir ve birincil kapsam, ikincil durumdan çok daha iyidir.