WhatsApp
Telefon

Kiralık Peugeot 301 Sizleri Bekliyor.

kiralık Peugeot 301
Peugeot 301
  • Dizel
  • Manuel
  • Dijital
  • lt

Fiyat Listesi

Whatsapp Kirala Mobil Kirala


ARAÇ HAKKINDA

İlk defa 2012 yılında Paris Motor Show’da tanıtılan Peugeot 301 ilk olarak pazara kasım 2012’de Türkiye’de sunuldu. Sonrasında Uzak Doğu pazarlarında da yerini aldı. Otomobil İspanya’nın Vigo fabrikasında ikiz kardeşi Citroen C-Elysee ile beraber üretiliyor. Ayrıca Çin’de de ayrı bir üretim tesisi var. Türkiye’de satılan modeller ise Vigo fabrikasından geliyor. Fabrikanın en büyük müşterisi de Türkiye. 2012 yılından bugüne Vigo fabrikasında üretilen Peugeot 301’lerin yüzde 42’si Türkiye’ye satılmış.

Yeni Peugeot 301’in Alternatifleri Neler?
Otomobili anlatmaya rakiplerinden bahsederek başlamakta fayda var. Bu otomobil B sedan segmentinde Renault Clio Symbol, Hyundai Accent Blue ve ikiz kardeşi Citroen C-Elysee. Ayrıca boyutları ile C sedan segmentinde Fiat Egea’ya daha ekonomik bir alternatif olarak çıkıyor. Bu otomobil ve rekabet içine girdiği otomobiller son kullanıcıdan çok filo pazarı için yarışıyorlar. Bu segmentte satışların çok önemli bir kısmı şirketlere otomobil sağlayan filo kiralama firmalarına yapılıyor. Bu yüzden sağlamlık, toplam kullanım maliyeti, yakıt tüketimi ve düşük fiyat gibi unsurlar satın almada çok önemli bir etken oluyor.

Peugeot 301 Sürüş İzlenimleri ve Yorumlarım
2017 model Yeni Peugeot 301

Otomobil 2012’den bu yana ilk makyaj operasyonunu geçirdi. Makyaj desem de artık son dönemde birçok markanın makyaj operasyonları yenilenme gibi gerçekleşiyor. Makyajlanan otomobili eskisinden zor ayırt ediyorsunuz. Yeni 301 de benzer bir operasyon yaşamış. Özellikle de otomobilin ön cephesindeki değişim sayesinde 301 baya yakışıklı olmuş. Bir üst segment otomobil gibi duruyor. Bu değişim, yeni dikey ön ızgara, LED gündüz sürüş farları, ön farlar, yatay kaput sayesinde başarılmış. Arka tasarım ise öndeki kadar radikal değil. Dikkatli bakarsanız arka stoplarda yeni “aslan pençesi” dikkatinizi çekebilir.

 

Otomobilin içinde ise 7 inçlik dokunmatik ekranlı multimedya en dikkat çekici öğe. Kapasitif ekran teknolojisi sayesinde dokunmatik ekran telefonlardaki gibi rahat kullanılıyor. Ayrıca Android Auto, Apple Carplay destekli Mirror Screen özelliği sayesinde akıllı telefon uygulamalarını da kullanabiliyorsunuz. Özellikle benim gibi seyahat edip navigasyon kullananlar için bu oldukça pratik bir özellik. Bir de Anadolu yollarında TRT FM’e muhtaç olmuyorsunuz. Spotify’ı da bu multimedya ekranından kullanabiliyorsunuz.

Geri görüş kamerası, park sensörü, hız sabitleyici gibi teknolojiler de aynı dijital ekran gibi standart olarak sunulmaya başlanıyor. Öte yandan gösterge ekranı olarak Peugeot 3008’de gördüğümüz dijital gösterge burada yok. Sanırım bu teknoloji bir sonraki nesilde 301’e de uygulanabilir.

Yeni Peugeot 301’in Eksileri Neler?


Bence otomatik vites seçeneğinin olmaması bir eksi. Rakiplerinin benzinli otomatik vites seçeneği mevcut. Tabi bunun başlıca nedeni maliyet. B sedan pazarının sadece yüzde 14’ünü otomatik vitesli otomobiller oluşturuyor. Pazarın yüzde 76’sı ise dizel manuel otomobillerden oluşuyor. Bunun başlıca nedeni ise tabi ki de maliyet.

640 litre bagaj hacmi ile hem segmentideki rakiplerinden hem de üst segmentteki Egea’dan çok daha büyük bir hacme sahip. Ancak çok geniş bir bagaj hacmi olsa da, bagajın açılıp kapanma mekanizması o alanın bir kısmını kullanılmaz kılıyor.

2017 model Yeni Peugeot 301

Yol sesi konusunda otomobilde iyileştirmeler yapılmış ancak yine de rüzgar sesi ve yol sesi konusunda alınacak biraz daha yol var.

Cam açma düğmelerinin kapıda değil ortada olması ergonomi açısından pek iyi olmasa da uzun süreli kullanımda alışmada sorun olmayacaktır.

2017 Model Peugeot 301 Teknik Özellikleri
2017 model Yeni Peugeot 301

Otomobil Türkiye’ye 2 motor seçeneği ile sunuluyor: beş vitesli manuel şanzımanla kombine edilen benzinli 1.2L PureTech 82 HP motor ve dizel 1.6L HDi 92 HP motor. Benzinli motor Euro 6 normlarında ve birçok yeni modelde de kullanılan bir motor. Dizel motor ise markanın Euro5 normlarındaki eski dizel motoru. Euro 6 normlarındaki 1.6L. Blue Hdi motor Yeni 301’de sunulmuyor. Bunun başlıca nedeni ise Türkiye’de şuan Euro 6 normlarının zorunlu olmaması. Eski motor sayesinde marka çok daha uygun fiyat seçenekleri sunabiliyor.

Yakıt Tüketimi
1.6 Hdi 92 bg (Dizel Manuel) 1.2 Puretech 82 bg (Benzinli Manuel)
Karma Yakıt Tüketimi (l/100 km) 4,1 4,9
Azami Hız 180 169
0-100 Hızlanma 11,2 12,9
Biz 1,6 litre dizel motorlu 301 ile 87 km’lik bir yolda ortalama 78 km hızla giderek yol bilgisayarına göre 5 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi değerini yakaladık. Otomobillerin daha sıfır olması nedeniyle fabrika verilerine göre çok daha yüksek çıkması normal.